kozak zamszowy

Jak dbać o zamszowe buty?

zamszowe butyButy z zamszu bardzo ładnie się prezentują, ale są trudne w pielęgnacji. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma radami jak skutecznie dbać o buty zamszowe?

 Jeśli nasze buty są tylko zakurzone, to wystarczy użyć suchej gąbki lub szczoteczki z miękkim włosiem. Należy delikatnie przetrzeć materiał, tak aby nie uszkodzić tkaniny. Jeśli jednak zabrudzenia są silniejsze, to możemy wypróbować „domowy” sposób na szybkie i skuteczne oczyszczenie zamszu z brudu. Będziemy potrzebowali mleka i sody oczyszczonej. Do szklanki mleka wsypujemy łyżkę sody i mieszamy zawartość. Na wilgotną szmatkę nakładamy niewielką ilość mikstury i przykładamy ją na zabrudzone miejsca delikatnie wcierając. Następnie wycieramy but wilgotną szmatką. Kiedy wyschnie czyścimy szczotką z miękkiego włosia.

Kiedy nadchodzą mrozy na ulicach pojawiają się drogowcy rozsypujący sól z piachem. Ta mieszanka wprawdzie pozwala nam utrzymać równowagę na śliskiej powierzchni, ale przy okazji skutecznie niszczy nasze zimowe zamszowe obuwie. W przypadku powstania białych zacieków, nie pozostaje nam nic jak tylko opłukać buty pod letnią wodą i zastosować specjalny preparat do ochrony butów zamszowych. Na koniec możemy przetrzeć buty szczotką.

kozaki

Więcej problemów dostarczają nam tłuste plamy. Możemy spróbować je usunąć za pomocą mąki kartoflanej lub mikstury sporządzonej z talku i benzyny. Przygotowaną papkę należy nałożyć na zabrudzone miejsce, poczekać aż wyschnie i następnie wyczyścić przy użyciu twardszej szczotki.