Skuteczne sposoby na usuwanie soli z butów

W okresie zimowym nasze obuwie wystawione jest na ciężką próbę. Intensywne opady śniegu, deszczu oraz pośniegowe błoto często powodują, że do domu wracamy w przemoczonych skarpetach. Obuwie narażone jest także na działanie soli, której na chodnikach w czasie zimy nie brakuje.

Białe zacieki na butach

Naszym drogowcom często zarzuca się, że zima co roku ich zaskakuje. Jeżeli jednak przystępują już do działania, to nie przebierają w środkach. Zarówno na ulicach, jak i na chodnikach nie brakuje soli, bowiem dzięki niej śnieg szybciej się roztapia. Jej skuteczność jest jednak bardzo kontrowersyjna, a każdej zimy można usłyszeć głosy, że zdecydowanie lepiej zastąpić sól piaskiem. Na razie jednak jest ona ciągle użytkowana w dużych ilościach, a przez to widoczna również na naszym obuwiu.  Białe zacieki mogą doprowadzić do zniszczenia butów, szczególnie tych skórzanych. Warto zatem na bieżąco ją usuwać, a obuwie dodatkowo zaimpregnować.

Domowe sposoby

Do usunięcia z butów soli możemy wykorzystać produkty, które zazwyczaj mamy w domu. Skuteczne jest użycie octu, który w proporcjach 1:1 należy wymieszać z wodą. Obuwie należy przetrzeć namoczoną szmatką, aż do całkowitego zniknięcia osadu. Jeżeli zacieki nie znikają, to cały zabieg warto powtórzyć – nie należy się go obawiać, bowiem ocet jest środkiem całkowicie bezpiecznym, który jednocześnie dezynfekuje i czyści obuwie. Do usuwania soli użyć możemy również ciepłego mleka. Należy zamoczyć w nim ściereczkę i  delikatnie ścierać osad z obuwia, a następnie przetrzeć jeszcze całość drugą szmatką, lekko nawilżoną wodą.

Suszenie i pastowanie butów

Niezależnie od metody usuwania soli, którą wybierzemy, obuwie powinno być zawsze uprzednio wyczyszczone z piasku i błota. Nie należy czyścić butów mokrych, bowiem może to doprowadzić do naruszenia ich struktury. Pamiętajmy, żeby obuwia nie suszyć na kaloryferze – to z kolei może skutkować ich odkształceniem. Po wykonaniu czynności związanych z usuwaniem soli, buty należy starannie wypastować.  Skórzane obuwie warto także natłuścić, a wykorzystać można do tego kremy, które mamy w łazience. Poprawi to kondycję skóry i jednocześnie zahamuje powstawanie mało estetycznych, białych zacieków.

*

Prezent dla panów? Sprawdź tutaj co piszczy w męskich bluzach!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *