Jak wybrać wygodne szpilki?

Chcesz być piękna – musisz cierpieć? Może i kiedyś, ale na pewno nie teraz. No dobrze, może na początku. Ale tylko trochę. A już na pewno uchronisz swoje nogi od bólu, jeżeli przeczytasz poniższe rady, a następnie będziesz się nimi kierować kupując nowe szpilki.

Na samym początku muszę Was jednak zasmucić – wygodne szpilki muszą być drogie. Kupując byle jakie, byle gdzie i byle by były zrobisz swojej nodze straszną krzywdę. Kosztowne buty są zrobione z lepszych materiałów, są precyzyjniej wykonane, lepiej wyważone i dostosowują się do kształtów stopy. Zacznijmy jednak od początku, czyli…

wysokości obcasa. Najbezpieczniejszy jest ten, który ma około 4cm. Nieco wyższe buty, bo mające około 7cm mogą być również noszone na co dzień. Buty wyjściowe – seksowne i bardzo eleganckie mają wysokość 9cm. Te powyżej 10cm to już wyższa szkoła jazdy, przeznaczona dla profesjonalistek. Należy jednak uważać ze zbyt wysokimi obcasami, ponieważ konsekwencje częstego chodzenia w szpilce mogą być bardzo poważne, skróceniu ulega bowiem długość włókien w mięśniach łydek. By temu zapobiec, należy po zdjęciu wysokich obcasów wykonać następujące ćwiczenie – stojąc na palcach przenosić ciężar ciała na piety, rozciągając w ten sposób mięśnie. Powtarzając tę czynność 20-krotnie uchronimy swoje nogi przed bólem i poważnymi problemami.

Poza wysokością obcasa, należy zwrócić także uwagę na jego umieszczenie. Wygodę zapewniają tylko te obcasy, które są przymocowane dokładnie na środku pięty. I oczywiście lepiej wybierać te z grubszym obcasem, niż cieniutką szpilką. Choć nie ma co ukrywać – słupek jest mniej seksowny niż szpilka.

Kupując szpilki, należy sięgnąć po te o odpowiednim rozmiarze. Nie mogą być one za duże, ani też za małe – choć lepiej jeżeli but dobrze „trzyma” stopę”, nie uwierając jej przy tym. Jeżeli trzewiki są za duże, można uratować sytuację dokupując wkładkę (żelową lub silikonową), która zapobiegnie przesuwaniu się stopy do przodu.

Warto wiedzieć, że o wygodzie decyduje także kształt noska. Powinien on być na tyle szeroki i wysoki, by możliwe było swobodne ułożenie palców, a także ruch stopy podczas chodzenia. Warunek ten spełniają sandałki odsłaniające palce u stóp. Nie powodują one nagniotek i odkształceń, a w dodatku wyglądają bardzo seksownie.

Istotne jest także odpowiednie wyważenie buta. Oznacza to mniej więcej tyle, że profil skłonu buta powinien być dopasowany do profilu stopy, który zmienia się wraz ze zmianą wysokości obcasa. Dzięki temu but po założeniu wydaje się o kilka centymetrów niższy niż jest w rzeczywistości. Jeżeli dodatkowo oś buta będzie odpowiednia – ustawienie czubka przez nasady palców do kierunku linii obcasa – to każda szpilka powinna pozwolić na przetańczenie całej nocy.

Powtórzę jeszcze raz przykrą prawdę – cena to nie wszystko. Niestety w przypadków wydanie sporej sumy pieniędzy oznacza wygodę i zdrowie. Warto więc skusić się na porządne modele światowych marek. Podobnież Włosi zakochani w długich nogach, najbardziej dbają o zdrowie swoich pań i produkują nie tylko piękne, ale także najwygodniejsze buty. A przecież komfortowy chód to piękny chód. Kobieta koślawiąca nogi z każdym krokiem, wygląda co najwyżej śmiesznie, bo na pewno nie pięknie i elegancko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *